Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące Budżetu Obywatelskiego Miasta i Gminy Pleszew. Jeśli nie znajdziesz wśród nich informacji, których szukałeś napisz lub zadzwoń. Dane kontaktowe i formularz do zadawania pytań znajdziesz na stronie.
Czym jest Budżet Obywatelski? Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych.
W skrócie oznacza to, że:
mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji;
propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie;
w efekcie, najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje zadań przeznacza się do realizacji – wpisując je do budżetu.
Skąd biorą się pieniądze na Budżet Obywatelski? Budżet Obywatelski to publiczne pieniądze, o których przeznaczeniu zadecydują mieszkańcy. Nie są to dodatkowe środki, lecz konkretne kwoty będące częścią budżetu Miasta i Gminy. W tym roku do dyspozycji w ramach Budżetu Obywatelskiego jest 500 tys. złotych.
Dlaczego warto uczestniczyć w jego tworzeniu? Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu Miasta i Gminy. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania nie tylko własnej dzielnicy, ale i całej gminy.
Ile wynosi Budżet Obywatelski Miasta i Gminy Pleszew na rok 2018? Budżet Obywatelski Miasta i Gminy Pleszew na 2018 rok wynosi 500 tys. zł.
Jakie zadania mogą być finansowane z Budżetu Obywatelskiego? Ze środków budżetu obywatelskiego finansowane zadania mogą mieć charakter inwestycyjny i pozainwestycyjny.
Kto może zgłaszać zadania do Budżetu Obywatelskiego? Propozycję zadania do zrealizowania w ramach Budżetu Obywatelskiego, może zgłosić osoba fizyczna, osoby prawne, instytucje publiczne, organizacje pozarządowe.
Gdzie będzie można pobrać i oddać po wypełnieniu formularz zgłoszeniowy zadania do budżetu obywatelskiego? Formularz zgłoszeniowy zadania można pobrać TUTAJ, na stronie internetowej www.pleszew.pl i Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miasta i Gminy. Wypełniony formularz można złożyć osobiście w wersji papierowej w Sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie (w godzinach urzędowania).
Czy w przypadku, gdy mój pomysł zostanie wybrany w głosowaniu, dostanę pieniądze na jego realizację? Nie. Budżet obywatelski nie jest programem dotacji i realizacja przegłosowanych propozycji jest zadaniem Gminy.
Czy mogę wskazać realizatora zadania? Nie można. Realizacja zadania musi być poprzedzona wyborem właściwego trybu przez realizatora czyli Gminę Pleszew, zgodnie z obowiązkami jakie spoczywają na dysponentach środków publicznych.
Czy można realizować zadania BO w etapach, np. w tym roku opracowanie projektu, a w roku następnym jego wykonanie? Nie. W ramach Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, które zakładają realizację jedynie ich części, w tym sporządzenia wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub zabezpieczają środki na wykonanie, bez uwzględnienia kosztów projektu.
Co należy ująć w kosztorysie zadania? Mieszkaniec zgłaszający projekt podaje szacunkowe koszty brutto zadania z uwzględnieniem wszystkich części składowych zadania. Zależnie od charakteru zadania – inwestycyjn lub pozainwestycyjny – obowiązkowymi pozycjami w kosztorysie są: koszty opracowania projektu, koszty zakupu oraz montażu materiałów, robocizny itp. Należy pamiętać, że mieszkaniec podaje kosztorys wstępny, o którego ostatecznym kształcie decyduje Zespół Weryfikujący oceniający wniosek.
Na jakiej podstawie koszty szacunkowe są weryfikowane? Koszty szacunkowe weryfikowane są z doświadczenia zawodowego i wiedzy osób z merytorycznych komórek organizacyjnych Miasta i Gminy Pleszew.
Co się dzieje, gdy koszty szacunkowe są źle opracowane – zawyżone/zaniżone? Komórka merytoryczna dokonująca analizy zadania zrobi korektę nieprawidłowo określonych kosztów szacunkowych.
Kto może głosować na zdania? Uprawnionym do głosowania jest każdy pełnoletni mieszkaniec wpisany do Rejestru Wyborców Miasta i Gminy Pleszew (nie dotyczy MBO). W ramach Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego uprawnionym do głosowania jest osoba zameldowana na terenie MiG Pleszew, która w dniu głosowania jest w wieku między 15 a 18 lat (ma ukończone 15 lat i nieukończone 18 lat).
Jak mogę zagłosować?
Samodzielnie przez Internet poprzez platformę budżetu obywatelskiego pleszew.budzet-obywatelski.org. Wskazane zostaną również dodatkowe miejsca publicznego dostępu do Internetu – w celu oddania głosu.
Głosujący może uczestniczyć tylko jeden raz w akcie głosowania oddając łącznie 2 głosy: jeden głos na jedno zadanie w kategorii inwestycyjnej oraz jeden głos na jedno zadanie w kategorii pozainwestycyjnej (nie dotyczy MBO).
Głosujący w Młodzieżowym Budżecie Obywatelskim może oddać wyłącznie jeden głos na zadanie w tej kategorii.
Co decyduje, że dane zadanie wygra w głosowaniu? Decyduje ilość ważnych głosów oddanych na poszczególne zadania. Do realizacji zostaną przeznaczone te zadania, które uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań.
Czy ten sam projekt może być złożony przez kilku mieszkańców? W sytuacji zgłoszenia dwóch lub więcej wniosków o podobnym przedmiocie lub lokalizacji, po uzyskaniu zgody wnioskodawców projekty mogą zostać połączone oraz poddane pod głosowanie jako jedno zadanie.
Czy można uzupełnić wniosek po jego odrzuceniu? Nie. Po ogłoszeniu wyników weryfikacji zadań, a tym bardziej po głosowaniu nie ma możliwości ingerowania we wnioski.
Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie - napisz lub zadzwoń. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie Kontakt
Korzystanie z witryny pleszew.budzet-obywatelski.org oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które mogą być już zapisane w folderze przeglądarki na dysku użytkownika. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.